ul. Szamarzewskiego 84
60-569 Poznań
fax: +48 61 666 01 88
KRS: 0000495528
REGON: 30267273
NIP: 7811896873
Numer VAT: PL7811896873
PIC (Participant Identification Code): 937074515
Konto: 15 1090 1362 0000 0001 2306 6916
Inspektor Ochrony Danych Osobowych
Michał Wowra
iodo@pmc.edu.pl
tel. 502397097

Historia pierwszego pacjenta w pierwszym badaniu Polskiego Konsorcjum Szpiczakowego PMC006

Historia pierwszego pacjenta w pierwszym badaniu Polskiego Konsorcjum Szpiczakowego PMC006

Reportaż Medexpressu: „Prezent ślubny. Historia pacjenta ze szpiczakiem plazmocytowym”
Jakub Bartkowiak ma 34 lata, mieszka i pracuje w Zielonej Górze. Cierpi na szpiczaka plazmocytowego. Choroba dała o sobie znać w nietypowych okolicznościach kilka lat temu.


Pomimo tego, że okoliczności są straszne, pomimo tego, że stan fizyczny na początku jest naprawdę trudny to jest nadzieja. Diagnoza dla dziś 34-letniego Jakuba Bartkowiaka była ciosem. Splot kolejnych zdarzeń doprowadził go do udziału w badaniu klinicznym prowadzonym przez ikona Link zewnętrzny Polskie Konsorcjum Szpiczakowe.

Pacjent pod opieką dr Dominika Dytfelda na początku stycznia 2017 roku przyjął pierwszą dawkę leków według schematu KRD (karfilzomib, lenalidomid, deksametazon).

„Największą wartością dla pacjenta jest mieć przy sobie osoby, które wesprą, które nie tylko mówią, że będzie dobrze, strasznie nie lubiliśmy tego stwierdzenia […], bo nikt tego nie wie czy będzie dobrze. Trzeba jednak stawić czoła tej sytuacji i mając oparcie w kimś, kto pomaga jest z tym o wiele łatwiej. Wydaje mi się, że każdy ma takiego swojego anioła stróża i że powinien wierzyć w to, że nadejdzie w końcu taki czas, kiedy uda się tę chorobę pokonać całkowicie. Już teraz wiemy, że jest to choroba przewlekła, natomiast liczymy na to, że będzie to choroba całkowicie uleczalna.” - opowiada pan Jakub, którego życie powoli wraca do normalności.

Źródło: ikona Link zewnętrzny medexpress.pl

Polecane:
Ogłoszenie o otwartym konkursie na prowadzenie badania obserwacyjnego

Ogłoszenie o otwartym konkursie na prowadzenie badania obserwacyjnego

Polskie Konsorcjum Szpiczakowe (PMC) działając w imieniu Koalicji na Rzecz Utworzenia Rejestru Chorych na Szpiczaka Plazmocytowego zaprasza do składania ofert w ramach otwartego konkurs na obsługę niekomercyjnego badania obserwacyjnego mającego na celu ocenę epidemiologiczną sytuacji chorych na szpiczaka plazmocytowego w Polsce na podstawie danych rzeczywistych (RWE - real world evidence).

•••
Wyzwania w niekomercyjnych badaniach klinicznych

Wyzwania w niekomercyjnych badaniach klinicznych

27 października odbyło się pierwsze spotkanie grupy roboczej Stowarzyszenia na Rzecz Dobrej Praktyki Klinicznej GCPPL dotyczące badań klinicznych niekomercyjnych: „Wyzwania w niekomercyjnych Badaniach Klinicznych”. Jednym z zaproszonych wykładowców był dr hab. Dominik Dytfeld, który przedstawił realizacje badań niekomercyjnych w hematologii. Poniżej krótko, co się działo podczas tego spotkania.

•••